– Naturen kan bjuda på fina upplevelser året om. Och inför sportlovet är en skogsutflykt med matsäck ett av mina bästa tips. Om man gillar vilda djur kan även vår närnatur bjuda på fina djurmöten, säger Jessica Ångström, natur- och artexpert på Världsnaturfonden WWF.
Växtligheten är knapp eller gömmer sig under snötäcket, de flesta fåglarna har flyttat söderut och igelkottar, fladdermöss, grodor och björnar ligger i djup vintersömn. Men det finns många djur som är vakna. Till dom hör bland annat rådjur, älgar, ekorrar, harar, vargar, rävar och fåglar. De är inte lätta att få syn på, men det finns olika sätt att utforska spåren som de lämnar efter sig.
– Sportlovet är ett ypperligt tillfälle att ta vara på snöns avslöjande egenskaper genom att spana efter djurspår. Det är lättast att hitta spår efter att det nyligen fallit snö. Befinner man sig i södra Sverige där det inte är snö kan man hitta spår i lera eller kolla efter andra tecken från olika djur. Ta gärna med ett måttband för att mäta storleken och avståndet mellan tassarna eller klövarna. En bild av spåret kan hjälpa till i detektivarbetet som du kan kika på hemma i lugn och ro, säger Jessica Ångström.
Guide om djurspår finns att hitta här
De fåglar som väljer att stanna i Sverige har många knep för att klara av vintern. Framför allt äter de mycket för att hålla värmen. Vi kan hjälpa dessa genom att mata dem. Solrosfrön, osaltade jordnötter och hampafrön innehåller mycket fett och uppskattas av de flesta fåglar som till exempel talgoxe, blåmes och domherre. Vete, korn och havre innehåller mindre fett men kan locka gul- och gråsparv. Björk- och koltrast gillar i stället torkade bär och frukter.
– Ett tips är att göra eget fågelgodis och sätta upp det på en plats som syns inifrån, så att man kan spana på fåglarna utan att störa. De vanligaste fåglarna vid fågelmatning är talgoxe, skata, blåmes, pilfink samt koltrast och i norra Sverige är det nu domherren som dominerar. Om du gillar att fotografera är detta dessutom ett perfekt tillfälle att ta bilder, säger Jessica Ångström.
Var uppmärksam på att det i vissa bostadsområden kan vara förbjudet att mata fåglar då det kan locka även andra djur till området, som till exempel råttor, så kolla vad som gäller där du bor. Det går att minska risken för detta om man väljer att mata genom en fågelfröautomat eller talgbollar.
Om man behöver tips på platser i Sverige med fin natur är nationalparker ett bra ställe att börja på. Det finns 30 nationalparker i Sverige och de allra flesta är enkla att besöka, även om det kanske innebär att man behöver resa en bit.
– Nationalparkerna skyddar unika och vackra naturområden med många ovanliga arter. Och samtidigt har de flesta välmarkerade leder och bra information, så att det är lätt att hitta. Vill du spendera fler lov i naturen fram över kan du börja kryssa nationalparker med målet att besöka så många du kan, säger Jessica Ångström.
– Ett tips till er som känner att det skulle vara skönt med lite vägledning ute i naturen är att besöka ett naturum. De brukar ordna gratis aktiviteter med fokus på djur och natur. De finns på lite olika platser från Skrylle i söder till Abisko i norr, säger Jessica Ångström.
I WWFs pandabok 2025 “Upplevelser i Sveriges natur” kan man få fler tips på besöksvärd natur som är enkel att ta sig till. Boken får man genom att anmäla sig som WWF Vän Bokmedlem här.
Väl ute i skog och mark blir man lätt hungrig. Det kan därför vara bra att ta med sig en matsäck för att fylla på med ny energi. Maten vi äter påverkar vår planet, att välja hållbart i matsäcken kan göra stor skillnad för klimatet.
– Sportlovet är ett perfekt tillfälle att testa nya vanor och laga mat som är bättre för klimat och natur. Att prova nya recept och råvaror kan i sig bli en rolig sportlovsaktivitet, säger Anna Richert, matexpert på Världsnaturfonden WWF.
Tips på smarta matsäckar:
-
Goda barer är perfekta att ta med sig för att fylla på med energi för en heldag i skogen. Gör dem själv så är de garanterat klimatvänliga och endast innehåller det du tycker om. Testa till exempel att göra äppelkaksbarer.
-
Soppa i termos är ett utmärkt alternativ att ta med sig ut en kall sportlovsdag. Packas den i en termos så håller den både värmen, läcker inte och tar inte heller så mycket plats. Soppalternativen är oändliga så här kan du anpassa fritt efter smak. Några alternativ är rotfrukssoppa eller pumpasoppa.
-
Gör en god och matig smörgås. Hummus är ett jättegott och billigt pålägg på mackan. Gör en sats själv, eller köp färdig.
-
Pastasallad är gott, enkelt och perfekt att ta med sig ut på tur. Det går dessutom utmärkt att göra mycket och spara i kylen i några dagar. Testa till exempel att göra en toskansk pastasallad.
Gör eget fågelgodis:
-
Smält ekologiskt margarin eller kokosfett i en kastrull. Fettet blir riktigt hett, så bränn dig inte.
-
Blanda olika frön, nötter eller torkade bär i en muffinsform. Testa gärna lite olika blandningar.
-
Häll över kokosfettet och lägg i ett snöre (så du har något att hänga upp maten med)
-
Låt stelna, gärna kallt så går det fortare.
-
När fågelgodiskakan har stelnat tar du bort muffinsformen och hänger upp den på en trädgren eller buske.
-
Nu är det bara att spana och se vilka fåglar som dyker upp!
Kontaktpersoner

